Uczniowie z Ujanowic laureatami w ogólnopolskich konkursach organizowanych przez Wydział Polonistyki UJ - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach
Aktualności / Szkoła podstawowa

Uczniowie z Ujanowic laureatami w ogólnopolskich konkursach organizowanych przez Wydział Polonistyki UJ

Aktualności / Szkoła podstawowa 02.06.2020

Uczniowie z Ujanowic laureatami w ogólnopolskich konkursach organizowanych przez Wydział Polonistyki UJ

W dniach 21.02.2020-21.03.2020 po raz piąty odbyły się uroczyste obchody Miesiąca Języka Ojczystego organizowane przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tym razem w ramach obchodów, oprócz corocznie organizowanego Dyktanda Krakowskiego, pojawiły się cztery konkursy dla uczniów szkół podstawowych. Jurorami w konkursach był Dziekan Wydziału Polonistyki UJ oraz powołane przez niego osoby. Ze względu na czas pandemii, finał został przesunięty na 29 maja 2020 r.

Wśród laureatów znalazło się aż czterech uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ujanowicach, zdobywając trzy różne nagrody.

I miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie na gadkę „Co u nas straszyło we wsi?” zajął Adam Waligóra, uczeń klasy VIa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ujanowicach, prezentując legendę o topielcu (opiekun mgr W. Waligóra). Konkurs ten polegał na przesłaniu pracy w formie nagrania filmowego w postaci gwarowego niewierszowanego, oryginalnego monologu związanego z podaniami o strachach. Gadki uczestników oceniało Jury w składzie: dr hab. Maciej Rak, prof. UJ, dr hab. Kazimierz Sikora, prof. UJ oraz dr Barbara Żebrowska-Mazur (wykładowcy w Katedrze Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ). Warto dodać, że Adam zdobył uznanie profesorów już po raz kolejny.

Gadkę Adama można obejrzeć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=uSRiFksqDvU&t=6s&fbclid=IwAR2mJ6KFpPy5uCaUTTD-Vfqlg7F2wMeYXCeWqMOuWYsWmu67EtOer6srHwY

II miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie na reklamę „Jeden dobry slogan wart jest więcej niż tysiąc słów” zajęli Faustyna Pajor, uczennica klasy VIa (opiekun mgr W. Waligóra) i Michał Pajor, uczeń klasy VIb (opiekun mgr S. Puch). Rodzeństwo nakręciło spot reklamowy zachęcający innych do pomagania mniejszym i słabszym. Jak czytamy na profilu facebookowym Miesiąca Języka Ojczystego, jury ocenia je tak:  To stare porzekadło w nowym odczytaniu. Rodzeństwo na nowo zareklamowało od dawna znany środek na pokonywanie zła. W tej pracy ujęło nas samo przesłanie — ale również to jak pięknie i profesjonalnie zostało ono przekazane! Praca tego rodzinnego duetu świadczy o tym, że nawet najmniejsi mają duże szanse w wielkim świecie, czego dowodem jest właśnie II miejsce wśród prac uczniów klas IV-VIII z całego kraju.

III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Twoja dzielnica — Twoja mównica” zajęła uczennica klasy VIII – Natalia Gawron (opiekun mgr S. Puch). Uczennica w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła język, jakim posługują się kierowcy ciężarówek.  Jury oceniło ją słowami:  Świat motoryzacji jest naprawdę fascynujący, ale uczestniczka udowodniła w swojej konkursowej pracy, że poznawanie języka profesjonalnych kierowców może być równie ciekawą przygodą. Kim jest Hydrant, a czym szlifierka? To wszystko wyjaśniła w swej pracy Natalia Gawron. Prezentacja opierała się na zabawnych sformułowaniach związanych z zawodem kierowcy oraz jego otoczeniem. Warto dodać, że uczennica przygotowała także slogan reklamowy na drugi  konkurs.

Konkursy organizowane przez Wydział Polonistyki UJ mają charakter ogólnopolski i co roku cieszą się dużą popularnością. Poziom konkursu jest bardzo wysoki a forma prezentacji wyników własnej pracy bardzo wymagająca (nagranie monologu, spot reklamowy, prezentacja).

Jeszcze raz gratulujemy Adamowi Waligórze I miejsca w V Ogólnopolskim Konkursie na gadkę, Faustynie Pajor i Michałowi Pajor II miejsca w V Ogólnopolskim Konkursie na reklamę oraz Natalii Gawron  III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „Twoja dzielnica-Twoja mównica”.

Serdecznie  gratulujemy także ich rodzicom, którzy w dużej mierze przyczynili się do sukcesu naszych wychowanków.

Życzymy powodzenia w kolejnych konkursach, a tegoroczne prace uczniów można zobaczyć na stronie:  https://www.facebook.com/miesiacjezyka/

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać