Szkoła pamięta - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach

Szkoła pamięta

„Szkoła pamięta”- to hasło akcji, w której wzięli udział  24.10.2019 r.  uczniowie klas IV-VIII Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Ujanowicach wraz ze swymi wychowawcami.  Uczniowie na lekcjach wychowawczych udali się na cmentarz, by zapalić znicze, pomodlić się nad mogiłami i oddać hołd lokalnym patriotom, nauczycielom tajnego nauczania z czasów II wojny światowej. Młodzież mogła zgłębić  historię, poznać znaczenie tajnego nauczania w czasie okrutnej wojny, zrozumieć jak inni musieli się narażać , by móc zdobywać upragnioną wiedzę, zdobyć wykształcenie. Oddano hołd m.in. pani prof. Zofii Oleksy, panu Tomaszowi Kołodziejowi, pani Janinie  i Wincentemu Gołąb, panu Wincentemu Zelek, ks. Bernardynowi Dziedziakowi. Dzięki nim wiele młodzieży mogło po wojnie realizować się zawodowo, dalej kształcić. Zapalona iskrą wiedzy młodzież dostrzegała w nauce swoje okno na świat. Nauczyciele w trudnych czasach okupacyjnych  zachowali swoją godność,  a ich poświęcenie, narażanie życia stało się miarą człowieczeństwa. Chcemy o tym pamiętać!