#SzkołaPamięta - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach
Aktualności / Przedszkole

#SzkołaPamięta

Aktualności / Przedszkole 29.10.2023

#SzkołaPamięta

„Szkoła pamięta” to akcja organizowana już po raz piąty przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Akcja odbywa się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności, a zwłaszcza tych, którzy są związani z historią naszego regionu.

Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do akcji. Uczniowie, jak co roku udali się na cmentarz, aby uporządkować opuszczone groby, pomodlić się, zapalić znicze oraz oddać hołd lokalnym patriotom, nauczycielom tajnego nauczania, z czasów II wojny światowej. Znicze zapłonęły również obok obelisku upamiętniającego nauczycieli tajnego nauczania znajdującego się przed naszą szkołą.

Podczas realizacji akcji uczniowie wspominali osoby biorące udział w tajnym nauczaniu, dowiedzieli się, jak ono wyglądało i gdzie się odbywało zapoznając się z informacjami umieszczonymi na gazetce „Wspomnienia z czasów tajnego nauczania”. Wspominając swoich zmarłych bliskich mieli również okazję przenieść się do dawnych czasów, oglądając przedmioty, naczynia oraz urządzenia, które miały zastosowanie w przeszłości, było to możliwe dzięki znajdującej się na terenie naszej szkoły IZBIE PAMIĘCI. Ponadto dzieci z młodszych klas przygotowały na zajęciach technicznych wiązanki, które złożyły na grobach swoich bliskich oraz na grobach osób związanych z historią naszego regionu.

To był wyjątkowy czas upamiętniający wszystkich, których już nie ma pośród nas, jednak na zawsze pozostaną w naszej pamięci i wspomnieniach.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać