Sztuka emocji - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach

Sztuka emocji

18.03.2024

Sztuka emocji

Nasza szkoła bierze udział w programie „Sztuka emocji”.

W miesiącu październiku poznawaliśmy emocje: zaskoczenie. Zaskoczenie przedstawialiśmy w pięknej sztuce jaką jest rzeźba. Dzięki powstałej masie, doświadczaliśmy zaskoczenia odkrywając ślady darów jesieni. Dodatkowo rozwijaliśmy swoją kreatywność tworząc zaskakujące rzeźby.

W miesiącu listopadzie rozmawialiśmy o emocji: żalu i smutku.

Emocje tę przedstawialiśmy w sztuce plastycznej. Użyliśmy soli do wspólnej zabawy. Rozmawialiśmy, kiedy te emocje czujemy i jak wyglądają nasze buźki w tym momencie. Tę właśnie mimikę przedstawiliśmy w naszej sztuce.

W miesiącu grudniu rozmawialiśmy o zachwycie.

Do każdego ucznia przygotowaliśmy inną formę zajęć. Zachwycaliśmy się zimą, a w szczególności płatkami śniegu. Chcieliśmy wyrazić zachwyt i zachwycić wszystkich naszym zimowym tańcem, nie każdy jednak lubi taniec, więc patrzyliśmy na tańczące płatki śniegu.  Emocje tę połączyliśmy z sztuką jaką jest taniec; taki który możemy obejrzeć, ale równiez wykonać.

W tym miesiącu: styczniu rozmawialiśmy o zazdrości.

Sztuką tego miesiąca była literatura. Dzieci poznały historię Jacka i Tomka i ich przyjaźni, która mogła zostać zniszczona przez zazdrość. Podczas zajęć korzystaliśmy z nowych technologii utrwalając emocje i odpowiadając na pytania dotyczące historyjki.

W miesiącu lutym rozmawialiśmy o odwadze.

Rozmawialiśmy o odwadze wykorzystując sztukę jaką jest teatr. Dzieci wymyślały historię, przedstawiająca akt odwagi za pomocą paluszkowych zwierzątek.
Sami ćwicząc przy tym odwagę podczas odgrywania ról i kreatywność.

W miesiącu marcu towarzyszył nam spokój. To on był tematem głównym tego miesiąca.

Największy spokój czujemy gdy potrafimy radzić sobie z emocjami i o nich otwarcie mówić dlatego ćwiczyliśmy to wspólnie grając w kalejdoskop emocji, układając mandalę oraz puzzle. Zajęcia odbywały się przy muzyce relaksacyjnej, która dala nam poczucie jeszcze większego spokoju.

Do miesiąca kwietnia przypisaną emocją jest gniew.

Ten negatywny stan uczuciowy jest ciężki do opanowania. Dlatego warto nazywać go, rozmawiać o nim. Dzieci na zajeciach pozwoliły stworkowi zjeść swój gniew oraz wskazać za pomocą kłębka gdzie się ten stan uczuciowy u nich znajduje. Młodsi torem samochodowym wskazywali swoje uczucia.

W miesiącu maju przewodniż emocją jest podziw.

W tym miesiącu świętują dla Nas ważne osoby, są to rodzice. To do nich kierujemy Nasz podziw. W związku z połączeniem tego miesiąca z sztuka jaką jest film  stworzyliśmy dla nich niespodziankę w formie krótkiego filmiku, w którym chcemy wyrazić podziw za wychowanie.

 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać