#SzkołaPamięta - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach

#SzkołaPamięta

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

„Szkoła pamięta” to hasło akcji, w której mogą wziąć udział szkoły i placówki oświatowe. Dzięki niej młodzi ludzie mają okazję pielęgnować pamięć o osobach, które odeszły, a które zasłużyły się dla naszej historii.

Nasza szkoła już kolejny raz wzięła udział w tej akcji. Uczniowie z każdej klasy udali się na cmentarz, aby posprzątać opuszczone groby, zapalić znicze i pomodlić się. W ramach zorganizowanej w naszej szkole akcji „Zapal światło za tych, których zabrał mrok…”znicze zapłonęły również obok obelisku upamiętniającego nauczycieli tajnego nauczania.

Podczas realizacji akcji każda klasa wspólnie z wychowawcami udawała się do IZBY PAMIĘCI znajdującej się w naszej szkole. Uczniowie mogli zapoznać się z używanymi dawniej przyrządami do pracy codziennej oraz urządzeniami używanymi w przeszłości, jak również poznać ich nazwę i zastosowanie. Każdy z zainteresowaniem oglądał wszystkie umieszczone w niej przedmioty, które mają wartość sentymentalną dla naszego regionu. Tu pojawiły się wspomnienia o zmarłych babciach i dziadkach.

Kolejną akcją było przypomnienie dzieciom historii związanej z tajnym nauczaniem. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wyglądało tajne nauczanie i gdzie się odbywało. Nauczyciele przygotowali gazetkę ścienną „Wspomnienia z czasów z tajnego nauczania” na której umieszczone zostały zdjęcia organizatorów i uczestników tajnego nauczania.

Na lekcjach rozmawialiśmy o bliskich, którzy pozostawili ślad w naszej pamięci…

To wyjątkowy czas zadumy, bo „nie umiera ten kto trwa w sercach i pamięci naszej”.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać