Światowy Dzień Zdrowia 2022 - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach
Aktualności / Szkoła podstawowa

Światowy Dzień Zdrowia 2022

Aktualności / Szkoła podstawowa 08.04.2022

Światowy Dzień Zdrowia 2022

 

Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie świat, w którym czyste powietrze, woda i żywność są dostępne dla wszystkich? Gdzie gospodarki koncentrują się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu? Gdzie w miastach można mieszkać, a ludzie mają kontrolę nad swoim zdrowiem i zdrowiem planety?

Decyzje polityczne, społeczne i handlowe napędzają kryzys klimatyczny i zdrowotny. Ponad 90 procent ludzi oddycha niezdrowym powietrzem spowodowanym spalaniem paliw kopalnych. W ogrzewanym świecie komary roznoszą choroby dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i wpływają na ich zdrowie. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne zalegające na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór, trafiły do ​​naszego łańcucha pokarmowego. Przemysł produkujący ultra przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędza falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych.

Pandemia ujawniła słabości we wszystkich obszarach społeczeństwa i podkreśliła pilną potrzebę stworzenia zrównoważonych „społeczeństw dobrobytu”, zaangażowanych w osiągnięcie sprawiedliwości społecznej i zdrowia teraz i dla przyszłych pokoleń bez naruszania limitów ekologicznych. Obecny model gospodarki prowadzi do niesprawiedliwego podziału dóbr, dochodów, bogactwa i władzy. Gospodarka dobrobytu ma na celu dobro człowieka, równość i zrównoważony rozwój ekologiczny. Cele te przekładają się na długoterminowe inwestycje, budżet dobrobytu, ochronę socjalną, strategie prawne i podatkowe. Przerwanie cyklów niszczących planetę i destrukcji zdrowia ludzkiego wymaga działań legislacyjnych, reform korporacji i wsparcia jednostek oraz zachęcania ich do dokonywania zdrowych wyborów.

W ramach kampanii „Nasza planeta, nasze zdrowie” WHO będzie zachęcać rządy i opinię publiczną do dzielenia się historiami kroków i inicjatyw jakie podejmują, aby tworzyć społeczeństwa dobrobytu, chronić planetę oraz nasze zdrowie.

 

Źródło: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać