Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach
Aktualności / Szkoła podstawowa

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci

Aktualności / Szkoła podstawowa 30.04.2020

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci

Wg raportu TNS OBOP za 2014 roku sporządzonego na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka wciąż 61% polskiego społeczeństwa aprobuje przemoc w wychowaniu, a 33% dorosłych uważa, że bicie nikomu jeszcze nie zaszkodziło.

Kochani rodzice ufam, że nie macie wątpliwości, że przemoc (zarówno fizyczna jak i psychiczna) jest najgorszą z możliwych rzeczy jakie mogą spotkać dziecko. Ale nie wystarczy być dobrym rodzicem dla własnego dziecka, ale także trzeba reagować w sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami przemocy wobec dzieci. Nie reagując – przyzwalamy.

Przemoc domowa a kwarantanna z powodu epidemii koronawirusa.

Kwarantanna NIE izoluje od przemocy! Rusza nowa kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – “Za drzwiami”

Sytuacja epidemii, w której znaleźliśmy się jako społeczeństwo, jest zagrażająca nie tylko w wymiarze bezpośrednich infekcji koronawirusem. Jej konsekwencje – związane z przemocą i wykorzystywaniem seksualnym w izolacji – uderzają przede wszystkim w dzieci. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię “Za drzwiami”, w której apeluje o reagowanie w sytuacjach krzywdzenia dzieci. 

Co zrobić, gdy podejrzewasz, że dziecko jest krzywdzone

Liczba przypadków przemocy domowej w okresie epidemii COVID-19 rośnie w gwałtownym tempie. Strach, niepewność, brak poczucia kontroli, atmosfera napięcia i zagrożenia towarzyszące codziennym przekazom medialnym to impulsy eskalujące agresję u dorosłych. Dodatkowymi czynnikami ryzyka wystąpienia przemocy lub jej nasilenia w przypadku, gdy ta miała miejsce już wcześniej są restrykcyjne ograniczenia, mające minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i związana z tym przymusowa izolacja. Osoby doświadczające przemocy bywają tygodniami uwięzione w jednym domu ze sprawcą. Te fakty potwierdzają także obserwacje bieżącej pracy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W prowadzonym przez nas od 11 lat Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, to właśnie tegoroczny marzec był rekordowy pod kątem liczby odebranych wiadomości i podejmowanych przez konsultantów interwencji chroniących zdrowie lub życie dzieci – mówi dr Monika Sajkowska, Prezeska Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W odpowiedzi na ten stan, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię społeczną “Za drzwiami”. Jej celem jest zachęcenie społeczeństwa do zgłaszania policji zdarzeń związanych z krzywdzeniem dzieci. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, odpowiednim kontaktem w takich sprawach jest numer alarmowy 112.

Często nie reagujemy, bo obawiamy się, że możemy kogoś niesłusznie oskarżyć albo, że podjęte działanie nie będzie skuteczne. Tymczasem w wielu sytuacjach dziecko może uratować właśnie ta chwila czyjejś odwagi i odpowiedzialności, by sięgnąć po telefon i zawiadomić odpowiednie służby. Można to zrobić nawet anonimowo – dodaje Sajkowska.

https://youtu.be/coS5PA3O-Q0 – zapraszam Was do obejrzenia krótkiego filmu.

Pamiętaj zawsze możesz też powiadomić: dyrektora szkoły, pedagoga, policję…Możesz to zrobić anonimowo. Nie pozwól na krzywdzenie dzieci!

Pedagog szkolny.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać