Światowy Dzień Ochrony Środowiska. - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach
Aktualności / Szkoła podstawowa

Światowy Dzień Ochrony Środowiska.

Aktualności / Szkoła podstawowa 14.06.2021

Światowy Dzień Ochrony Środowiska.

5 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jest to najważniejsze i najszerzej obchodzone i jedno z najstarszych świąt ekologicznych . Zostało ustanowione w 1972 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Co roku obchody organizowane są w ponad 100 krajach, w tym także w Polsce.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska ma na celu uświadomić nam główne problemy ekologiczne naszych czasów oraz zachęcić do poszukiwania na nie rozwiązań. 

Tegoroczne obchody koncentrują się na ochronie różnorodności biologicznej, przede wszystkim zaś dzikiej przyrody i zagrożonych gatunków zwierząt, padających coraz częściej łupem kłusowników. Tego dotyczy Konwencja Waszyngtońska CITES, która reguluje międzynarodowy handel okazami niektórych gatunków zwierząt i roślin, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi. Obchody organizowane są w ponad 100 krajach i odbywają się pod hasłem „Go Wild for Life” („Bądź dziki – dla życia”).

Do obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska może przyłączyć się każdy, nawet gdy nie może uczestniczyć w organizowanych z tej okazji wydarzeniach. Wystarczy samemu podjąć działania, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego, na przykład posprzątać okolicę, posadzić drzewo czy skorzystać z roweru zamiast samochodu.

Zapraszam Was do obejrzenia filmu „S.O.S. Ziemia” („Home”) https://www.youtube.com/watch?v=XRk1nTMsu50

To niesamowita podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju… Podróż przez wszystkie kontynenty, której celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne. Efekt przewracającego się domina klęsk ekologicznych może zapoczątkować katastrofalne konsekwencje. Film „S.O.S. Ziemia” („Home”) to ostrzeżenie przed zagładą, to wołanie naszej Planety o ratunek…

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać