Przykłady pociągają, słowa uczą - Rajd Turystyczny ,,Szlakami Tajnego Nauczania im. Zofii Oleksy” - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach
Aktualności / Szkoła podstawowa

Przykłady pociągają, słowa uczą – Rajd Turystyczny ,,Szlakami Tajnego Nauczania im. Zofii Oleksy”

Aktualności / Szkoła podstawowa 30.04.2018

Przykłady pociągają, słowa uczą – Rajd Turystyczny ,,Szlakami Tajnego Nauczania im. Zofii Oleksy”

W dniach 23-24 maja br. odbył się  XIII Młodzieżowy Rajd Turystyczny ,,Szlakami Tajnego Nauczania im. Zofii Oleksy” organizowany przez Zespół Szkół w Ujanowicach we współpracy z Urzędem Gminy i GOKSiT w Laskowej.

Dwanaście grup rajdowych (ok. 130 osób) z opiekunami i przewodnikami przemierzało jedną z 6  wytyczonych tras tajnego nauczania w okręgu żmiącko-ujanowickim. W pierwszym dniu młodzież rajdowa: gimnazjalna i szkół średnich zmagała się z trasą w przepięknym o tej porze Beskidzie Wyspowym i poznawała placówki i historię tajnego nauczania w czasie II wojny światowej. Późnym popołudniem uczestnicy spotkali się w budynku ZS w Ujanowicach, a po krótkim odpoczynku i posiłku wszyscy udali się do miejscowego kościoła na mszę św. w intencji zmarłych profesorów i uczestników tajnych kompletów. Kolejnym punktem uroczystości była wieczornica w wykonaniu uczniów  Publicznego Gimnazjum w Ujanowicach im. Św. Kingi pod kierunkiem mgr G. Dziedzic i mgr K. Stach. Słowa B. Wolniewicza Ojczyzna to wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć stały się mottem patriotycznego spotkania.

Gospodarz uroczystości, pani mgr  E. Sabik serdecznie dziękowała za przybycie i witała gości: Wójta Gminy mgr Czesława Stanisławczyka, Przewodniczącego Rady Gminy Piotra Stacha, Dyrektora GOKSiT p. Z. Pajora, proboszcza Ujanowic, ks. Wiesława Dzięgiela, katechetę Romana Marka, Dyrektora Wydziału Promocji Projektów i Przedsiębiorczości przy Starostwie w Limanowej p. Justynę Tokarczyk, przedstawiciela Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu p. mgr Beatę Wierzbicką, Uczniów i Rodzinę Tajnego Nauczania: panią dr Wandę Kwapulińską z córką, rodzinę pani Oleksy: p. Marię Puchal z mężem, p. Halinę Oleksy, przedstawicieli  ZNP z Elżbietą Mordarską, p. Jadwigę Kowalczyk, Dyrektorów Szkół Gminy Laskowa, Nauczycieli Emerytów.

Pani dyrektor, Elżbieta Sabik w przemówieniu stwierdziła, że o historii ziemi rodzinnej powinniśmy pamiętać wszyscy i przekazywać ją młodemu pokoleniu, gdyż to jesteśmy winni tym, którzy umieli pięknie żyć i służyć innym w okresie grozy i zawieruchy wojennej. Młodzież w czasie patriotycznej akademii wyraziła myśli i refleksje swojego pokolenia, że czuje się dłużnikami  nauczycieli tajnego nauczania, bo nie otrzymali za swój trud i poświęcenie żadnych orderów. Przetrwali w pamięci uczniów, legendzie, piosence, wspomnieniach. Dziś  rajd jest okazją wyrażenia im szacunku, hołdu i czci oraz pochylenia się w modlitwie  nad ich mogiłami. Młodzież, wspominając czyny nauczycieli tajnego nauczania, wyraziła życzenie, by w przyszłych pokoleniach trwała pamięć o nauczycielach tajnych kompletów w czasie II wojny światowej, ich istnienia i bezinteresownej służby.

Dla młodzieży rajd oznacza wzięcie udziału w pięciu konkursach: przygotowania biografii wybranej osoby: ucznia tajnego nauczania lub żołnierza AK, zdyscyplinowania na trasie, wyposażenia apteczki, wiedzy o tajnym nauczaniu, piosenki turystycznej lub patriotycznej. W każdym konkursie można było zdobyć od 0-10 pkt . Oto wyniki rywalizacji młodzieży :

nazwa grupy szkoła miejsce
Gromadka Tadka ZS Ujanowice I
Żmije ZS  Rupniów I
Leśne Skrzaty ZS Laskowa I
Ziomki Janusza ZSS nr 4 w Limanowej I
Wojenna Armia ZS Ujanowice II
Krośnioki – Żmiącoki ZS Ujanowice II
Laskowianki ZS Laskowa II
Ekonom i Spółka ZS nr 1 Limanowa II
Absolwenci licealiści II
Nieprzygotowani ZS Laskowa III
Komandosi pani Kasi ZSS nr 4 w Limanowej III
Białe Kruki ZS Ujanowice III

Patronat honorowy nad rajdem objął Wójt Gminy Laskowa i Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać