Programy realizowane we współpracy z Powiatową Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Limanowej:
„Nie pal przy mnie proszę” Program Edukacji Antytytoniowej
Program profilaktyczny „Nie pal przy mnie, proszę” ma przede wszystkim na celu wykształcenie świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nas papierosy. Adresatami programu są uczniowie klas I – III szkoły podstawowej oraz rodzice i opiekunowie. Celem głównym programu jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu. Tematyka programu realizowana jest podczas zajęć z edukacji społecznej, dotyczy ona przede wszystkim zdrowia, sposobów dbania o nie, czynników, które mogą mu zagrażać, a także metod radzenia sobie w sytuacji zagrożenia. Gazetka informacyjna na temat realizowanego programu została umieszczona na korytarzu szkolnym, jest dostępna dla uczniów, jak również rodziców. Podsumowanie realizacji programu odbędzie się w maju, wtedy również zostanie przeprowadzony konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3 pt. „Nie pal przy mnie, proszę”.
Wybierz życie – Pierwszy Krok
Celem głównym programu jest zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę. Program skierowany jest do uczniów klas 7 i 8.
Cele szczegółowe:
- Zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu;
- Kształtowanie świadomości na temat czynników zwiększających ryzyko raka szyjki macicy;
- Motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie;
- Przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym;
- Dostarczenie informacji o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne.
Program realizowany jest w czasie lekcji wychowawczych, lekcji biologii, a także przy współpracy z pielęgniarką szkolną.
Profilaktyka HIV/AIDS
Liczba osób zakażonych HIV wciąż wzrasta. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do AIDS. Wbrew obiegowej opinii na ryzyko zakażenia HIV narażeni mogą być wszyscy – bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę. W związku z tym, wiedza na temat HIV i AIDS jest niezbędna każdemu człowiekowi, a zatem podejmowane różnego rodzaju działania edukacyjne w tym zakresie są bardzo pożądane.
Cele realizowanych działań:
- podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV/AIDS oraz zmiany postaw, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności za własne zdrowie i życie,
- rozwijanie u uczniów zainteresowań problemem HIV/AIDS,
- kształtowanie postawy akceptacji wobec osób zakażonych wirusem HIV i chorych
na AIDS.
Proponowana tematyka wynika z realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS. Program realizowany przez pedagoga i psychologa.
Znamię! Znam je?
Program edukacyjny „Znamię! Znam je?” dotyczy profilaktyki czerniaka. W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki. Czerniak stanowi tylko 6% wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80% chorych na czerniaki umiera z tego powodu. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat. Wpływ na tę sytuację ma między innymi zmiana zachowań Polaków, w tym nadmierne opalanie, oddawanie się kąpielom słonecznym bez właściwej ochrony, a także korzystanie z solariów, szczególnie przez osoby w młodym wieku. Program ten realizowany jest w trakcie lekcji biologii.
Znajdź właściwe rozwiązanie
Program profilaktyki palenia tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie” adresowany jest do uczniów starszych klas szkół podstawowych. W tym okresie nauki gwałtownie wzrasta liczba dzieci i młodzieży próbujących po raz pierwszy zapalić papierosa. Program może być realizowany przez nauczycieli, pedagogów, a także przygotowanych liderów młodzieżowych.
STRUKTURA PROGRAMU
Program składa się z 5 zajęć warsztatowych z uczniami wg zaproponowanych scenariuszy zajęć:
- Poznajmy się bliżej.
- Laboratorium ciała.
- Naucz się mówić „NIE”
- Znajdź właściwe rozwiązanie.
- Uwierz w siebie.
Bieg po zdrowie
Główne cele programu:
- opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
- pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
- zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.
Zachęcamy uczniów do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu.
Podczas cyklu zajęć dzieci będą:
- dyskutować,
- wymieniać doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły,
- przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi,
- liczyć koszty palenia papierosów,
- pracować w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów,
- tworzyć komiks z bohaterami programu.
Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów uczniów, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.
Trzymaj formę
Program „Trzymaj Formę!” pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki. Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Projekty powinny służyć promocji aktywności fizycznej, uczyć prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.