Order Uśmiechu - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach

Order Uśmiechu

Dnia 23 września w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Światowego Dnia Orderu Uśmiechu. Apel przypomniał nam, jak wspaniałymi ludźmi są osoby odznaczone tym słonecznym orderem i jak wiele robią dla dzieci.

Order Uśmiechu to jedyne odznaczenie, które przyznawane jest dorosłym, wyłącznie na wniosek dzieci. Od 1968 roku otrzymało go blisko tysiąc osób. Kawalerem Orderu Uśmiechu może zostać dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom radość. Ceremonii wręczania Orderu Uśmiechu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny koniecznie z uśmiechem oraz pasowania różą. W roku 2019 Kawalerami Orderu Uśmiechu zostali:

Aati Adil Abdel – Sudan (działacz społeczny na rzecz praw człowieka)

Carricondo Maria – Hiszpania (pedagog, choreograf szkoły tańca Flamenco)

Chotomska Ewa – (dziennikarka, reżyserka, telewizyjna Ciotka Klotka, założycielka i  opiekunka Zespołu Dziecięcego Fasolki)

Czerwińska-Rydel Anna (pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży)

Demakova Irina – Rosja (pedagog, krzewicielka myśli Janusza Korczaka)

Dobrzańska Anna – (profesor medycyny, neonatolog, działaczka społeczna ZHP)

Kasdepke Grzegorz – (pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży)

Petrovskaya Svetlana – Ukraina (pedagog, działaczka międzynarodowego  ruchu korczakowskiego)

Skóra Tomasz (działacz społeczny z Podlasia)

Zabrocki Henryk (działacz społeczny TPD Koszalin).