IV Konkurs na gadkę - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach
Aktualności / Szkoła podstawowa

IV Konkurs na gadkę

Aktualności / Szkoła podstawowa 30.03.2019

IV Konkurs na gadkę

Uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Ujanowicach już po raz drugi wzięli udział w IV Konkursie na gadkę organizowanym przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nasi uczestnicy musieli pokazać, że biegle posługują się językiem, nie mają problemów z występami publicznymi i że nasza gwara jest równie piękna, co gwara podhalańska.

Konkurs co roku odbywa się w ramach obchodów Miesiąca Języka Ojczystego i przeznaczony jest dla mieszkańców województwa małopolskiego. W skład jury wchodzą pracownicy uniwersytetu – dydaktycy oraz językoznawcy pod przewodnictwem Dziekana Wydziału Polonistyki – prof. dr hab. Renata Przybylskiej. W tym roku udział w konkursie polegał na przesłaniu pracy konkursowej (filmu) w postaci gwarowego niewierszowanego, oryginalnego monologu na temat „Tradycje i obyczaje”. Po przejściu pierwszego etapu, w którym wzięło udział ponad 600 osób, wybrani uczestnicy z całego województwa zostali zaproszeni na galę finałową, podczas której zaprezentowali swoje monologi na żywo. Po występie, jury wybrało najlepszych mówców, wśród których znaleźli się nasi uczniowie:

Adam Waligóra z klasy V (II miejsce)

Jakub Pławecki z klasy III  (III miejsce)

Grzegorz Chochliński z klasy III gimnazjum (III miejsce)

Najmłodszym uczestnikiem był uczeń klasy II – Wojciech Grzegorzek.

Wśród finalistów uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego okazali się najliczniejszą grupą wyróżnioną przez językoznawców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prace konkursowe przygotowywali również: Małgorzata Gołąb, Julia Gołąb, Klaudia Salabura, Jan Chełmecki, Renata Jonik oraz Wojciech Grzegorzek.

Gratulujemy naszym finalistom i życzymy powodzenia w przyszłym roku!

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać