Światowy Dzień Zespołu Downa w przedszkolu - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach
Aktualności / Przedszkole

Światowy Dzień Zespołu Downa w przedszkolu

Aktualności / Przedszkole 21.03.2024

Światowy Dzień Zespołu Downa w przedszkolu

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, którego celem jest uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji, akceptacji i miłości.

Ta data nie jest przypadkowa, jej amerykański zapis (3/21) symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi przyczynę tego syndromu. Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się symbolem akcji, która ma na celu zmienić myślenie na temat osób z zespołem Downa.

W tym dniu, jako wyraz solidarności, wszystkie przedszkolaki, a także personel, założyli kolorowe skarpetki „nie do pary’. W czasie zajęć dzieci rozmawiały na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji  oraz wsparcia.

Przedszkolaki spotkały się, aby wysłuchać pouczającej bajki o „Kolorowych skarpetkach”. Mini teatrzyk kukiełkowy przygotował uczeń z zespołem Downa wraz ze swoim bratem. Ten krótki występ miał pokazać, że mimo różnic jakie są pomiędzy ludźmi, wszyscy jesteśmy tak samo wartościowi, jedyni w swoim rodzaju, WYJĄTKOWI! Następnie dzieci obejrzały film ukazujący integrację w naszej szkole, której bohaterami byli oni sami. Na koniec Ignacy obdarował wszystkich słodkościami, za co serdecznie dziękujemy jego Rodzicom!

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać