Kampania "Lekki Tornister" - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach
Aktualności / Szkoła podstawowa

Kampania „Lekki Tornister”

Aktualności / Szkoła podstawowa 03.10.2022

Kampania „Lekki Tornister”

Ogólnopolski Dzień Tornistra to akcja edukacyjna, która ma na celu zwrócenie uwagi rodzicom, uczniom i nauczycielom na zjawisko przeciążonych plecaków.

Dzieci często nie zdają sobie sprawy z tego, że każda dodatkowa rzecz w plecaku, to zbędny i szkodliwy ciężar. Zbyt ciężki tornister może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa czyli skolioza, a duże ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka.

Uczniowie klas 1-3 w ramach kampanii „Lekki Tornister” wysłuchali pogadanki na temat właściwego wyposażenia swojego plecaka. Następnie obejrzeli krótką prezentację dotyczącą ważnych informacji związanych z niewłaściwą wagą noszonych plecaków. Uczniowie z każdej klasy zostali również zważeni z tornistrem oraz bez niego, w celu pozyskania informacji na temat wagi plecaków uczniów w stosunku do ich masy ciała. W większości przypadków waga tornistra nie przekracza 10-15% masy ciała uczniów. Na zakończenie uczniowie wykonali pracę plastyczną „Mój radosny tornister”.

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji!

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać