Bo wolność krzyżami się mierzy - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach
Aktualności / Szkoła podstawowa

Bo wolność krzyżami się mierzy

Aktualności / Szkoła podstawowa 15.11.2019

Bo wolność krzyżami się mierzy

„Bo wolność krzyżami się mierzy” pod takim hasłem odbyła się akademia  w naszej szkole z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli w wykonaniu uczniów kl. V i szkolnego chóru.

Uczniowie całej szkoły odświętnie ubrani,z biało- czerwonymi flagami na piersi wsłuchiwali się w historię walk o wolność, pieśni patriotyczne: „Co to jest, niepodległość?” oraz „Przytulmy Polskę do serca”. Krótkie inscenizacje pokazały uczniom tragiczne czasy rozbiorów, które symbolizowały czarne sępy krążące po sali, gazeciarz, informujący o historii kolejnych rozbiorów i walk o wolność następnych pokoleń Polaków. Słuchacze mogli zauważyć, że obecnie żyjąc w Polsce, mamy problem z zagospodarowaniem wolności. Największą sztuką i zadaniem jest umieć dla Ojczyzny  żyć, być Polakiem, który zna historię, kultywuje tradycję,  kocha własny kraj, dobrze o nim mówi, godnie go reprezentuje i pracuje dla jego rozwoju i rozkwitu.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać