Akademia 3. Maja - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach

Akademia 3. Maja

8 maja  odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

 Konstytucja 3 maja uchwalona w 1791 roku była pierwszą konstytucją w Europie i drugą (po konstytucji amerykańskiej) na świecie. Dokument ten oznaczał przemianę ustroju Rzeczpospolitej, uznanego za przestarzały i niosący szkody dla narodu. W efekcie znosił liberum veto, wolną elekcję oraz prawo do konfederacji, a władza została podzielona na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ustanowienie Konstytucji 3 maja było ostatnią przed rozbiorami próbą ratowania Polski.

 Akademię przygotowali uczniowie klasy 8 i 7 SP oraz IIIa i IIIb gimnazjum opieką pani Iwony Czyżyckej.

O muzyczną  oprawę zadbała pani Katarzyna Stach uświetniając uroczystość wzruszającym występem chóru szkolnego.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać