100 pozdrowień na 100 lecie Niepodległości - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ujanowicach

100 pozdrowień na 100 lecie Niepodległości

Aktualności / Szkoła podstawowa 07.11.2018

100 pozdrowień na 100 lecie Niepodległości

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ujanowicach przyłączył się do ogólnopol-skiej akcji „100 pozdrowień na 100 lecie Niepodległości”.

Głównym celem akcji jest upamiętnienie rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości , promocja regionu oraz edukacja uczniów w zakresie wiedzy o Małej Ojczyźnie. Akcja ta została włączona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do oficjalnych obchodów stulecia odzy-skania przez Polskę Niepodległości. Założeniem tego przedsięwzięcia jest wysyłanie kartek z pozdrowieniami do innych szkół biorących w niej udział. Dzięki temu możemy poczuć wspólnotę, mimo dzielącej nas odległości . Akcja jest niezwykła gdyż ani uczniowie, ani nauczyciele nigdy się nie spotkali i nie poznali. Wysyłanie pocztówek jest rzeczą wyjątkową i magiczną . Adresowaniem oraz wypisaniem pocztówek zajęli się uczniowie z oddziałów gimnazjalnych .

W pozdrowieniach zostały zawarte najważniejsze informacje o Ujanowicach. Otrzymując kartki z pozdrowieniami uczniowie systematycznie umieszczali je na dużej mapie konturowej Polski, jednocześnie sprawdzając położenie geograficzne szkoły, z której przyszła pocztówka. Jest to zatem odskocznia od dzisiejszych form komunikowania się. W dzisiejszych czasach tradycyjne wysyłanie pocztówek odchodzi w niepamięć. Uczniowie piszą do siebie przede wszystkim maile, SMSy czy też wiadomości na portalu społecznościowym. Wszyscy idziemy z duchem czasu zapominając, że pisanie tradycyjnych pozdrowień ćwiczy motorykę, wyobraźnię i cierpliwość oraz w oczywisty sposób rozwija kreatywność. Wysyłanie widokówek jest czymś wyjątkowym, magicznym, regionalnym i bardzo często staje się oryginalną pamiątką na długie lata, dlatego warto przypomnieć ten sposób komunikowania się. Mamy nadzieję, iż nasze pocztówki będą dla innych oryginalną pamiątką na długie lata.

Udział w tej akcji był wspaniałą lekcją historii, geografii i szacunku do innych. Nasi uczniowie udowodnili, że są prawdziwymi patriotami i małymi czynami potrafią upamiętnić tak ważne wydarzenie w historii naszego kraju.